Tok tutan yiyecekler nelerdir

Tokluk hissi veren yiyecekler ile zayıflak daha rahat ve basit bir hal alıyor. Kilo vermek istiyorsanız günlük beslenme planınızda değişiklik yapmanız gerekiyor, öğünleri ve yemek miktarlarını azaltmaya çalışırsınız. Tok tutan yiyecekler ile hem kilo verebilir hem de verdiğiniz kiloların tekrar almamış olursunuz. Dr. Ayça Kaya tok tutan yiyecekleri sizin için sıralıyor. Acıktığınızı hissettiğinizde, tok tutan yiyeceklerden yemeye özen gösterin.

“Kompleks karbonhidratların içindeki şeker kana daha yavaş geçer ve bizi daha uzun süre tok tutar. Kompleks karbonhidratlar ve düşük glisemik indeksli yiyecekler, kalıcı kilo vermede en sık başvuracağımız akıllı besinlerdir. Bunlar; elma, armut, kivi, greyfurt, kiraz, çilek, kurubaklagiller, bulgur, esmer pirinç ve kepekli makarnadır.

Yüksek lif içerikli besinleri bilmek ve bu tür besinleri öğünlerimizde sık kullanmak da kalıcı kilo kaybında en büyük yardımcımız olur. Bu yiyecekler sindirim sistemimizde daha uzun süre kalır. Çiğneme hızımız bile bu tür besinlerde daha yavaştır. Bizi daha tok tutar. Lif oranı yüksek besinlerin aynı zamanda şeker oranı da düşüktür. Örneğin kabak, lahana, brokoli, ıspanak, kurubaklagiller, kepekli unlar da çok iyi seçimlerdir. Kabızlık sorunu olanlara da birebir çok iyi çözümdür.

Yorum gonder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.